Přidat vinaře
Pro lidi,
kteří rádi pijí víno
Drobečková navigace

Úvod > Reportáže > Je Salon vín skutečným salónem českého a moravského vinařství?

Je Salon vín skutečným salónem českého a moravského vinařství?Datum konání:
5.11.2016

Salon vín ve ValticíchSalon vín je často vnímán jako nejvyšší či nejprestižnější výstava nejlepších českých a moravských vín. Výstavu organizuje nezisková společnost Národní vinařské centrum a je otevřena celoročně v nádherných sklepích valtického zámku. 

Organizace výstavy, resp. výběr vín probíhá poměrně složitou cestou. Nejprve víno musí být nominováno v tzv. oblastní soutěži (např. Znojemsko). Poté vinař své nominované víno může přihlásit do národní soutěže, kde je odbornou porotou vybráno 200 vín a z nich následně 100 nejlepších (podrobnosti zde).

Výstavu jsem navštívil letos i v minulém roce a s chutí ochutnal téměř všechna suchá a polosuchá bílá a červená "nejlepší" vína. Zklamalo mě však, že 40 ze 78 testovaných vín mi nechutnalo (letos), což je více než polovina. Pouze 9 mě oslovilo natolik, že bych byl ochotný je koupit. Průměrná cena testovaných vín přitom byla 278 Kč za lahev. Proč?

Vraťme se k organizaci výstavy. Ačkoliv se zdá, že výběrový systém by měl najít ta nejlepší vína, na výstavě objevíte přesně 10 vín od Vinselekt Michlovský, 10 vín od Vinné sklepy Valtice a 10 vín od Bohemia Sekt (resp. vinařství, které vlastní - Chateau Bzenec a Habánské sklepy). Náhoda? Navíc se jedná o největší vinařské závody v zemi, které mají značnou nejen ekonomickou sílu. Také je najdete v supermarketech...

Z rozhovorů s menšími vinaři vím, že se na Salon vín dívají s despektem. Zejména z důvodu, že účast na výstavě znamená značnou investici ve víně, které je po jeden rok vystavováno. Pozoruji také, že menší vinaři jakoby jen Salon vín zkoušeli. Každý rok zde najdete jiné. Přitom řadu z nich znám a produkují skvělá vína. 

Otázkou k již jiné diskusi je, jak by Salon vín mohl přispět k reálným prodejům malých vinařů, kteří se snaží stvořit skutečná nejlepší vína. Na výstavě jsem potkal řadu lidí, nicméně často jsem slýchával: "Můj známý tady pil jen ta nejlepší vína.". Na navazující otázku: "Jaká nejlepší?", se dostalo odpovědi: "Ta nejdražší přece!", nebo "Ta nejsladší!". Odhaduji, že tito lidé reprezentují cílovou skupinu vín v supermarketech.

Není tedy Salon vín pouhým marketingovým nástrojem největších vinařských závodů? Nástrojem, který pomáhá těmto závodům zvýšit reputaci jejich obchodních značek v očích většinové cílové skupiny konzumentů? Dostanou přece zlaté medaile Salonu vín. A menší vinaři nevědomky tvoří křoví, které tento záměr maskuje? 

Na druhou stranu mě pár vín skutečně zaujalo. Doporučil bych Veltlínské zelené 2014 od Volaříka (bylo již vyprodáno), Neuburské 2013 od Lahoferu (249 Kč), Sylvánské zelené 2014 od Štěpána Maňáka (229 Kč) či Ryzlink rýnský 2013 od Vinných sklepů - Zapletal v provedení sur-lie (299 Kč). Přímo u vinařů však tato vína seženete levněji.

Porozhlédnete-li se v okolí, najdete řadu jiných možností, kde můžete ochutnat dobré víno. Líbí se mi podobná akce v Pavlově - Pálavská galerie vín, která prezentuje vína pálavských vinařů. Jedná se o soukromou výstavu, kterou mimochodem pomáhal rozjet šéf Salonu vín. Myslím si, že podíl dobrých vín i menších vinařů na této výstavě je značně vyšší. Pak můžete navštívit jednotlivá vinařství, například Pod Zámkem, Gotberg, Sonberk a řadu dalších. Užijete si to!:-)

- MH - 


Komentáře


 • 7. 11. 2016 21:22
  Broněk
  Podmínky

  Ahoj Martine,

  myslím, že narazit zde na malé vinaře je poměrně těžké. Když jsem se o Salonu bavil s Tomášem Teturem, dozvěděl jsem se, že se musíš zavázat dodat dostatek lahví, aby víno během roku nedošlo. Což docela chápu. Určitě by lidi zarazilo, kdyby v létě už některé vzorky nebyly k dispozici. Ale toto asi víš ...

  Hezký večer u sklenky dobrého vína.


  Broněk


Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů