Přidat vinaře
Pro lidi,
kteří rádi pijí víno
Drobečková navigace

Úvod > Reportáže > Reportáž z otevřených sklepů v Čejkovicích

Reportáž z otevřených sklepů v ČejkovicíchV ČejkovicíchNávštěvu otevřených sklepů v Čejkovicích jsem absolvoval v rámci víkendu s rodinou, proto kromě vinných tipů najdete níže i několik nápadů na výlety s dětmi.

Čejkovice pořádaly již 10. den otevřených sklepů v sobotu 30.8.2014. Organizace akce byla shodná s většinou otevřených sklepů. Za vstupné 700 Kč dostanete mapku, seznam vinařů a degustovaných vín, sklenku a taštičku, propisku a kredit na nákup vína v hodnotě 300 Kč. Otevřeno bylo téměř 30 sklepů. Každý vinař nabízel kolem osmi druhů vín a často i něco k zakousnutí (chléb se škvarkovou pomazánkou, sádlem, sýry atp.).

Okoštoval jsem 60 vín (tedy asi 25%), z toho nejvíce Veltlínské zelené (8), Ryzlink rýnský (8), Chardonnay (8) a Sauvignon (7). Mezi mé favority jsem zařadil:

  • Sylvánské zelené 2013 od Vinařství Konečný
  • Veltlínské zelené, Chardonnay 2013 a specialita Grand Tramin 2011 od Vinařství Bíza
  • Chardonnay 2013 od Jakuba Šamšuly
  • Ryzlink rýnský 2013 a Rulandské modré 2011 od Vinařství Červenka

Celkově nejlepší vína nakoupíte, dle mého názoru, ve vinařstvích Bíza, Konečný a Červenka. Čejkovická vína jsou však poměrně drahá, většina byla k mání mezi 150 až 200 Kč za láhev. O rekordní cenu zřejmě soutěžili Bíza a Konečný, neboť za své experimenty na bázi Rulanského modrého požadovali 650 Kč versus 700 Kč. Naopak velmi příznivé ceny (100 Kč) za příjemná vína nabídli Lukáš Hlinecký a Zemědělská a.s. Čejkovice. Názor kolegy na tutéž akci můžete zhlédnout zde na webu O víně.

V samotných Čejkovicích lze také navštívit Bylinkový ráj Sonnentor (také výrobce čajů), ve kterém mají obrovskou houpací síť (pro děti) a krámek. Ideální pro maminky s dětmi. Nad Čejkovicemi vede mezi vinicemi modrá turistická cesta s asfaltovým povrchem a řadou krásných výhledů po širokém okolí. Máte-li kola, můžete dojet i do okolních vinařských obcí.

Dalším zajímavým cílem je velkopavlovická Stezka 10 zastavení v kraji vína a meruněk. Jedná se o deset kilometrů dlouhou stezku krásným okolím Velkých Pavlovic. Na stezce je několik zastávek s informacemi o místní fauně a flóře. Kvalitní restauraci zde ale nehledejte. Buď se zastavte v místní pekárně nedaleko kostela (v pracovní dny mají velkorysou otevírací dobu), nebo navštivte kavárnu u vinařství V&M Zborovský (u kostela). Během léta je možné navštívit denně nejkrásnější sklípek vinařství Lacina a samozřejmě ochutnat skvělá vína.

Děti velmi ocení Cestu bosou nohou nad Valticemi, na hranici s Rakouskem. Měří pět kilometrů a obsahuje deset zastávek s různými atrakcemi pro děti (slámový hrad, velmi dlouhá skluzavka, obyvatelný sud atp.). Můžete vyrazit přímo z Valtic (cestu si prodloužíte o 2x dva kilometry), nebo dojet na parkoviště u Kolonády na Rajstně. Možností stravování ve Valticích je několik, asi nejlepší je Valtická rychta.

Sousední Lednice nabízí překrásný a rozsáhlý zámecký park, o kterém se není třeba rozepisovat. Restaurace U Tlustých je stále kvalitní, ve frekventovaných časech nezapomeňte na rezervaci. Nad Mikulovem z obce Klentice lze vyrazit po modré nebo červené turistické cestě, dobýt zříceniny Nový hrad nebo Sirotčí hrádek a najít zkameněliny trilobitů, kterých tu prý jsou tucty. Budete-li se chtít zastavit na jídlo v oblíbeném Café Fara, v sezóně si zajistěte rezervaci několik dní předem!


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů