Přidat vinaře
Pro lidi,
kteří rádi pijí víno
Drobečková navigace

Úvod > Reportáže > Reportáž z Hustopečí, Rakvic a Zaječí 2012

Reportáž z Hustopečí, Rakvic a Zaječí 2012Vinařství U KapličkySvatomartinský Festival otevřených sklepů byl obrovskou příležitostí poznat nové a díky svému pokrytí vinařských obcí Hustopeče, Rakvice, Zaječí, Přítluky a Starovice, kde jsem doposud nebyl.

V partě dvanácti vinařských turistů jsem vyrazili již v pátek, abychom měli příležitost využít víkend naplno. Za základnu jsme zvolili nový hotel Vinopa v Hustopečích (doporučuji!).

Pateční večer jsme začali tradičně v krásném sklepě u Lacinů ve Velkých Pavlovicích, kam nás dopravil linkový autobus za pár minut. Lacinovi opět poskytli vynikající servis ve všech směrech - víno, degustace, občerstvení i samotné prostředí historického sklepu.

Sobotní ráno bylo obtížné, přesto jsme před jedenáctou vyrazili na festival. Rozhodli jsme se zahájit v Zaječí a tak jsme přecpaným festivalovým autobusem vyrazili. Ve Vinařství Hefůrek a Nosreti jsme ještě nedokázali  ocenit jejich produkci naplno, rozbřesk nastal až U Kapličky, kde jsem zavzpomínali na film Bobule. Možná více než víno byly oceněny nově vystavěný sklep a ekonomický úspěch tohoto mladého vinařství.

Po přesunu do Rakvic nastala potřeba poobědvat. To se nám však nepodařilo. Poutač na moravského vrabce vedoucí nikam, přeplněná pizzerie i další hospůdka nezvládající nápor hladových naší partu rozdělili a díval-li se někdo z helikoptéry, museli jsme připomínat smečku hladových pobíhajících psíků.

Binderova vína

Namísto oběda jsme zavítali k Foukalom, Michlovskému, Minařikovi, Suchyňovi, Nečasovi, Lukešovi a Gregerovi. Klid jsme našli až ve Vinařství Binder, kde nás příjemný bratranec pana vinaře poučil o přednostech dobrých vín, dali nám ochutnat vynikající vinný džem. Binderův Sauvignon vyhrál druhou příčku mezi 600 víny ve Francii a byl opravdu parádní. Zbytek party na druhé straně Rakvic navštívil Vinařství Vajbar a byl také spokojen.

Cesta zpět do Hustopečí byla opět masakrem, nikoliv však pro nás, co jsme vychytrale obsadili místa k sezení. Zdálo se nám, že do autobusu, navzdory jeho kapacitě, se vejde libovolný počet lidí. Kdyby jsme pluli na trajektu, určitě bychom se potopili. Vyhladovělí jsme zaběhli na hustopečském náměstí do příjemné literární kavárny a cukrárny. Až budete na podobné akci, určitě si v průběhu degustování dejte zmrzlinu a pár zákusků!

Po moderní kostelní stavbou jsme se zastavili ve Vinařství Proquin, v horní části náměstí navštívili sklep Kurdějov pana Sedláčka a pak pokračovali dalšími devíti sklepy v ulici Na Hradbách. Občas jsme narazili na pěkná vína, zmínil bych Sauvignon v Rustikalu, Neuburské ve Vinařství Sadílek (zdravím Tomáše!), Rulandské modré ve Vinařství Klobása a Chardonnay od Vinařství Jurák a syn.

Cukrovinky nás nenasytily dostatečně, takže jsme pokračovali vynikající prdelačkou (za 30,-) a tlačenkou (za 20,-) U Radů (vinařství, sklípek a penzion), palačinkou od Samsonů (vinařství) a svatomartinskou husičkou v polní restauraci pod hradbami. V noci se mi pak zdály hrozné sny o přejídání.

Cimbálovka v Hustopečích

Bohatý doprovodný program (další degustace, muzika, scénky) jsme bohužel z důvodu nedostatku času nezvládli. Akce to však byla vynikající a věřím, že se všem líbila. Na nákupy jsme vyrazili do Rakvic do Vinařství Vajbar a Binder.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů