Přidat vinaře
Pro lidi,
kteří rádi pijí víno
Drobečková navigace

Úvod > Reportáže > Jak jsem poznal svatomartinské víno

Jak jsem poznal svatomartinské vínoSvatomartinské víno 2012

Moravčíkovo Veltlínské červené ranéPřestože svatomartinské koupíte teprve 8. rokem, jeho tradice začala již v 18. století. Osobně jsem svatomartinské ignoroval celých sedm let a po dnešní - 9.11.2012 - vypité láhvi Veltlínského červeného raného (1) od Moravčíka musím uznat, že jsem pochybil. Nejenže mladé víno na sv. Martina (vlastně i můj svátek;-) pomáhá obnovit krásné vinné tradice a přispívá vinařskému byznysu, ale také přináší konzumentům nejčerstvější vůně a chutě plodů vinné révy. A přesně to jsem si dnes ověřil.

Nebýt posvícení v Jehlici u naší babičky a milé nabídky Zdeňka na svatomartinská vína od Moravčíka, asi bych je nezkusil a promarnil tak další rok života. Jsem plný očekávání, co přinesou další tři láhve zítra (mimochodem Moravčíkův Muškát moravský prý dnes odletěl i do Arabských Emirátů) a jaká budou svatomartinská od Tetura a Hrabala, čekající na mě v neděli v restauraci U Ságnerů...;-)

Více informací o svatomartinském vínu na Wikipedii.

V sobotu při posvícení jsme před podáváním polévky s játrovými knedlíčky otevřeli Muškát moravský (1). Byl řádně vychlazený (pobyl přes noc v autě). Nejdříve mě příjemně překvapila květinová vůně, pak trochu zarazila vyšší kyselinka, která však po chvíli ustoupila krásné tříslovince. Ke kachničce následoval Modrý portugal (2), který, opět podchlazen, dával trochu najevo jakousi tvrdost (po zahřátí částečně ustoupila). Závěrem, k ořechovému koláči dalším sladkostem, jsem vypili růžové Svatovavřinecké (1), které nemělo chybu.

V neděli, pro změnu, jsem začali Hrabalovým Modrým portugalem (1), který byl vynikající - správně sametový a plný ovocných tónů. K česnekové polévce a husím škarkům jsme okoštovali Muškát moravský (2) a Müller Thurgau (1) od Vladimíra Tetura. Muškátek byl dobře voňavý, i když o něco méně než Moravčíkův v sobotu. Müllerka nabídla příjemný zážitek - vyladěnou kombinaci ovocnosti, kyselinky a svěžesti. Růžové na nás nezbylo, v sobotu U Ságnerů prý po něm byla vysoká poptávka.

Třídenní průzkum svatomartinských vín, maskovaný posvícením a oslavou sv. Martina, potvrdil mé páteční dojmy nad Moravčíkovým veltlínem. Pijte svatomartinské! 

 

 

Hrabalův Modrý portugal


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů