Přidat vinaře
Pro lidi,
kteří rádi pijí víno
Drobečková navigace

Úvod > Reportáže > Víno ze supermarketu

Víno ze supermarketu



 

Lídl JeseniceLze koupit dobré víno v supermarketu? Má ortodoxní víno-víra mi nedovolí projít mezi regály s vínem (nebo tím, co za víno vydávají;-), takže nevím. Slyšel jsem a četl mnoho kritiky, počínaje snahou obchodu prodat cokoliv s maximální marží (nepovedený vinný mok lze vždy dosladit, přefiltrovat, či chemicky upravit) a konče naprosto nevhodnými podmínkami při logistice a skladování (víno potřebuje především stálou teplotu).

Když už jsem nějakou tu láhev darem-nedarem získal, hovořila ke mně naprosto anonymní etiketa, uvádějící méně informací o víně a jeho původu, ale zato více všeobecného povídání o historii vína či dokonce veršů, anebo naopak vůbec nic. Otrlejší etikety dokonce prezentovaly vůně a chutě vína, které však nijak nesouvisely s mokem v láhvi.

Ale přihodily se i výjimky. Chardonnay, ročník 2000, bez přívlastku, které jsem se odvážil otevřít až jako archivní devítileté, bylo vynikající. Možná díky přibližně pěti litrové láhvi, ve které se ukrývalo, nebo díky mimořádně kvalitní tehdejší výrobě v Templářských sklepech.

Tyto názory a zkušenosti mě přivedly k myšlence provést průzkum českých supermarketů s cílem najít v nich zdroj kvalitního moravského moku. Bláznivina? Nikoliv, odhodil jsem ortodoxní kabát a 24. ledna poprvé navštívil vinné regály. Postupně zde uvedu průběh a výsledky celého výzkumu...;-)

Lidl (Jesenice), 24.1.2011

Tomuto obchodu jsem nevěřil vůbec. V regálech jsem objevil řadu noname značek jako Archivní sklep, Chateau Valtice, Sklepmistr atd. Ale také pár již nepatrně odzkoušených značek - Vinium, Zaječí a Vinselekt Michlovský. Z vín bych vybral jen dvě láhve - Veltlínské zelené, ročník 2009, pozdní sběr za 111 Kč (Zaječí) a Neuburské, ročník 2008, kabinet za 99,99 Kč (Vinselekt Michlovský). To druhé jsem i koupil, abyste neřekli, že jen teoretizuji. Na první dojem nebylo špatné, ale mělo ošklivou tříslovinovou koncovku, která do bílého nepatří. Přiděluji známku 2 až 3, jinými slovy v nouzi lze vypít.

Albert (Jesenice), 24.1.2011

Ve srovnání s předchozím obchodem jsem v tento původně důvěřoval více, ale spletl jsem se. Na první pohled širší výběr značek nabízí jen nonamy, za naprostý klam považuji produkci Vinařství Mutěnice, od kterého měli Frankovku, Modrý portugal či Veltlínské zelené. Na etiketě nebylo nic kromě země původu: Rumunsko, Maďarsko, Maďarsko... (nejsem si jistý, zda se může stále jednat o česká vína, byť vinná réva příbuzných druhů roste i v těchto zemích).

Mezi další úlety patřily Tereziánské sklepy, Blatel, Zámecké vinařství Bzenec. Templáři nedokázali nabídnout jediné přívlastkové víno a bílá vína od Vinium byla vyprodaná (asi už zákazníci vědí, co si v nouzi počít). Překvapení skýtala speciální kolekce Herbarium Moravicum od Zám. vinařství Bzenec, jejichž vína vypadala podle etiketních informací nejkvalitněji. Nekoupil jsem však nic.

Interspar (Praha, Arkády), 27.1.2011

Pravděpodobně díky frekventovanější lokalitě a většímu prostoru mi nabídli odhadem 4x rozsáhlejší sortiment, než předchozí obchody. V kategorii levných vín se značky i vína významně nelišily od Lídlu a Albertu. Nicméně na druhé straně spektra jsem objevil pár vín, která bych rád zmínil, a to v přívlastkové kategorii. Například Sauvignon, ročník 2009, s přívlastkem výběr z hroznů, polosuché, od Vinařství Cícha. Myslím, že by kombinací typického charakteru této odrůdy, sladkostí a vyšším alkoholem mohlo zachutnat téměř každému. Za cenu 179 Kč jej získáte o 1 Kč levněji, než přímo od vinaře. Rozhodl jsem se provést další test, práskl se přes kapsu a koupil tři Tramíny na tramínový zavod, konkrétně od Templářů (199 Kč), Znovínu (169 Kč) a českého vinařství Wine Dietrichstein (119 Kč, ale na webu 203,50!), kterým si JZD Slušovice pravděpodobně chce obnovit zašlou slávu. Výsledky koštu tramínů jsou k dispozici zde!

Makro (Průhonice), 9.2.2011

Makro nemám rád. Chtějí vstupní kartu a než ji vystaví, požadují řadu dokumentů jak na úřadě. A mě poprvé poslali domů. Kdyby mi kamarád neřekl, že tam prodávají čerstvé ryby, nikdy nikdo by mě tam nedostal. Přes všechny špatné zkušenosti však musím poznamenat, že mezi regály s vínem se mi skutečně líbilo. Sortiment moravské produkce není devalvován víny pochybného původu či kvality. Navíc nabídku mají  poměrně pestrou, v zásadě postavenou na (ze supermarketů) známých producentech: Templáři, Chateau Valtice, Vinum Viride, Víno Mikulčice, Sovín, Vinium, Habánské sklepy, Znovín atd., ale zastupují i několik méně známých vinařství. Ceny jsou přibližně o 4 až 5% nižší než ve výše uvedených obchodech.

Z vín bych doporučil spíše přívlastková vína (kabinet nebo pozdní sběr) v cenách 100-200 Kč, z bílých aromatičtější Tramín červený, Irsai Oliver, Muškát moravský či Pálavu, ideálně s rozumným zbýtkovým cukrem - tzv. polosuchá vína, ročník 2009. Z červených pak například Cabernet Sauvignon či Rulandské modré, ročníky 2008 až 2009.

Rozhodl jsem se provést i test. Pořídil jsem čtyři Ryzlinky rýnské - z Habánských sklepů (90 Kč), Víno Mikulov (108 Kč), Znovínu (81 Kč) a Spielbergu (164 Kč). Papírově pochází nejsilnější kůň ze stáje Spielberg, proto soutěž rozdělím na první tři a favoritovi dodám soupeře z vlastního skladu. Podívejte se na výsledky soutěže rýňáků!

COOP (Lipno), 5.3.2011

Pověřen přípravou večeře v polních podmínkách v krásném prostředí Lipna zvolil jsem těstoviny. Suroviny mi poskytla místní prodejna COOP, takže jsem zapátral i po vínech. Nabídka byla skromná, ale nikoliv špatná - přijatelný sortiment Templářských sklepů (především jakostní vína) plus pár vín od Vinařství Zaječí a Víno Mikulov. Vybral jsem dvě láhve - Sauvignon, ročník 2008, jakostní víno suché (95 Kč) a André rosé, ročník neuveden (asi 2009), jakostní víno polosladké (95 Kč). První mi chutnalo - lehké ovocné víno s příjemnou kyselinou (trochu do broskve, jak to má být), druhé chutnalo ostatním - příjemně sladké voňavé víno (ale nijak překotně, cukry ladily s kyselinou). Obě mohu doporučit, byť za tyto peníze lze na Moravě pořídit lepší;-)

Dosavadní závěry

Rozhodně čtěte etikety, kupujte jedině jakostní víno s přívlastkem (jakýmkoliv). Tím máte alespoň zajištěno, že by víno mělo být v souladu se zákonem, tedy minimálně jasného původu a bez nepatřičných přísad. V nouzi se řiďte cenou - tato vína téměř nejsou pod stovku, zatím se pohybovala mezi 99,99 až 199,00. Přejete-li si levnější víno, kupte jakostní (na etiketě musí být uvedeno "jakostní víno") - jsou dostupná již od 60 Kč, bývají lehčí (méně alkoholu), doporučuji však jen bílá (na svařák i červená), mladé ročníky a s jasně označeným výrobcem (vinařstvím). Jinak vinařství, která neuvádím zrovna v pozitivním světle, mohou produktovat i dobrá vína. Jen jejich výrobky nesmíte kupovat v supermarketech... Každopádně ještě uvidím pár reklam s Markem Vašutem, jak se prohání po francouzských vinicích a vyrazím znovu do obchodu;-)

 

Nejlepší vína v supermarketu nenajdete (ročníky 2009 & 2010)


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů