Přidat vinaře
Pro lidi,
kteří rádi pijí víno
Drobečková navigace

Úvod > Reportáže > Mutěnice 2013 - reportáž z 5. ročníku otevřených sklepů

Mutěnice 2013 - reportáž z 5. ročníku otevřených sklepů20.4.2013

Mutěnice jsem navštívil poprvé. Navíc s kamarádem Chmeldou, se kterým jsme kvůli práci a rodinám už pěknou řadu let nikam nevyrazili. Ale tentokrát jsme oba dostali vízum, máme holt hodné ženy;-) Počasí bylo slibné, optimální teplota, občas sluníčko, ideální na návštěvu mutěnických sklepů.

Areál Vinařství PřítlukyPřed tím ale musím zmínit Přítluky, kde jsme měli pracovní program. Se skvělými lidmi jsme pracovali v novém areálu Vinařství Přítluky, které musím doporučit co se týče ubytování, vína i jídla. Byl to příjemný zážitek. Nejlepší byly Muškát Ottonel a Ryzlink rýnský, oba ročníku 2011. Navíc tudy vede cyklotrasa a nedaleko je Pálava.

Cesta do Mutěnic nebyla přímá. Ubytování v místě musíte, jak to na takových akcích bývá, rezervovat asi rok dopředu. A tak nám moudrý internet poradil hotel Krystal v Hodoníně (výstraha: nikdy se tady neubytujte, pokud se nezajímáte o historii socialistických skanzenů). Odtamtud to je do Mutěnic, co by kamenem dohodil, zvolíte-li autobus nebo vlak.

Po romantické chvíli strávené v linkovém autobuse jsme se vylodili na návsi v Mutěnicích. Typické osoby se sklenkami jsme nezpozorovali (jak tomu bývá třeba ve Velkých Bílovicích) a kupodivu ani místní mládež netušila, že tu nějaká akce je (asi jiná doba). Ale alespoň věděli, kde jsou sklípky. A tam jsme to našli.

Na stráni pod kopcem Vyšicko na nás čekaly desítky uliček plné sklepů (říkají jim tady búdy), z nichž kolem padesátky bylo otevřeno s nabídkou vín k degustaci (jinak tu víno produkujou stovky drobných vinařů). Tož jsme neváhali a vrhli se na to. Brzy jsme však zjistili, že nelze ochutnávat vše, že to je nad naše fyzické síly, i když počáteční chuť, podpořená vyprahlostí z cesty a zdější atmosférou, byla obrovská. A tak jsme zvolili plán, kudy jít a jaká kritéria musí vinařství/sklep splnit, abychom toužili ochutnat.

Vrbovy bílá Tuhle búdu chcu!;-) K vínu maso jde...;-)

Mezi naše nejlepší objevy patřila tato vína a vinařství:

 • Nejlepší vína:
  • Chardonnay 2012 od Vinařství Plchut
  • Cabernet Sauvignon 2003, od Vinařství Jarošek (nakolik ale má současný majitel společného s tímto vínem, netuším, protože toto víno vyrobil jeden z předchozích vlastníků; ten současný holduje spíše provozování diskotéky...)
  • nelze však nevyzdvihnout vína, která uvádím níže...
 • Nejlepší vinařství a jejich nejlepší vína (téměř všechna vína velmi dobrá - tzn. známky "1", není-li uvedeno jinak, jedná se o ročník 2012):
  • Vrba: Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Chardonnay, Ryzlink rýnský
  • Mukruša: Hibernal, Pálava, Modrý Portugal
  • Štěpánek: Ryzlink vlašský, Sylvánské zelené, Sauvignon, Rulandské modré (rosé), Merlot (klaret)
  • Trávník: Veltlínské zelené, Chardonnay, Hibernal
  • Vydařilý: Chardonnay, Hibernal, Rulandské šedé, Dornfelder (2011)
Mokrušovy dobroty Šerm se sklenkou v Jaroškových sklepech Nejen víno mají v Mutěnicích dobré...

Avšak ani my jsme nedosáhli špatného výsledku: otestováno 83 vín, z toho 11 červených a 6 růžových. Kdyby s námi chodil i zdejší vinař Bílek, dříve ligový rozhodčí, určitě by nám odpískal vítězství.

Mutěnice dostávají za akci i vína jedničku. Akce byla dobře zorganizována, prostředí nádherné, počasí dobře objednáno a vína, zejména ta bílá, byla skvělá a ještě navíc za skvělé ceny - většinu vín bylo možné pořídit za kolem 100 Kč za láhev a to včetně těch sladších. Tak to už funguje jen na Slovácku... (viz předchozí zkušenost z Blatnice).

Odkaz na vinaře z Mutěnic: www.vinozmutenic.cz


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů