Přidat vinaře
Pro lidi,
kteří rádi pijí víno
Drobečková navigace

Úvod > Tipy na cyklistiku s dětmi > Ze Znojma na Šobes a do Šatova

Ze Znojma na Šobes a do Šatova

(varianty: 32 km, 36 km, 38 km nebo 45 km)

Ve Znojmě je více možností ubytování, s úspěchem jsme vyzkoušeli hotel Prestige, který osloví zejména kuchyní. Ideálním startovním místem, pokud bydlíte mimo Znojmo, je první most pod přehradou, kde je také parkoviště, muzeum historických vozidel a zastávka turistického vláčku.

Vyjeďte pro trase č. 5000 na Kraví horu, malá rozcvička na úvod neuškodí ;-) Krásná cesta vede střídavě lesem, loukami a vinicemi až do Havraníků (7 km). Pokud spěcháte, vyražte směr Šatov (3 km).

Nicméně, pokud to čas a děti dovolí, doporučuji pokračovat až k bývalému Gruberově mlýnu (3 km), kde můžete dojet nebo dojít (je to kousek do prudkého kopce) k jedné z nejstarších vinic, vinici Šobes, s degustačním stánkem Znovínu (400 m). Dále vyjeďte po trase č. 48 do Šatova (4 km, případně po Znojemské trase přes Hnánice - 6 km).

V Šatově je možné zajít na oběd (ve sklepní uličce najdete minimálně dvě otevřené hospody, pokud potřebujete oběd dříve, doporučuji Hnánice), ale také navštívit Malovaný sklep nebo vojenskou pevnost. V Šatově také doporučuji navštívit Vinařství Poppovi, kde se můžete i ubytovat. Nejlepší místem k obědu je Moravský sklípek - restaurace Znovínu, s možností degustace vín. Nedaleko (asi 500m) je také Malovaný sklípek, který stojí za návštěvu.

Poté vyražte směr Dyjákovičky - trasa č. 48. Doporučuji zastavit ve Chvalovicích v dinosauřím parku (nyní rozšířeném o pavilón doby ledové a skákací hrady). Pak uložte děti ke spánku a pokračujte v trase. V Dyjakovičkách uhněte doleva směr Vrbovec a Načertice - trasa č. 5007, kde zatočte opět doleva na Oblekovice (a Znojmo) - Vinařská trasa, znovu doleva do Nového Šaldorfu (z Šatova celkem 18 km).

Nový Šaldorf je sídlem hned několika dobrých vinařů (např. Vinařství Špalkovi). Ve sklípku pana Nápravy bývá otevřená vinotéka s výběrem sortimentu několika místních vinařů. Dále lze sjednat návštěvu v novém vinařství Piálek & Jäger. Do cíle se dostanete po břehu Dyje - Trasa šesti měst (4 km).

Alternativně lze trasu v Dyjákovičkách rozšířit o cca 7 km a dobýt hrádek Lampelberg s možností degustace vín Lahofer (otevřeno v letní sezóně za dobrého počasí, podobně jako na Šobesu). Trasa vede z Dyjákoviček dál po č. 48, ze které asi po 1 km odbočte doprava na asfaltovou cestu mezi vinicemi a po dalších 2,5 km odbočte doprava na hrádek (značeno).

Další možností, kterou uvítají spíše děti, je jelení farma v Ječmeništi, nedaleko od Lampelbergu.

Tipy: