Přidat vinaře
Pro lidi,
kteří rádi pijí víno
Drobečková navigace

Úvod > Tipy na cyklistiku s dětmi > Národním parkem Podyjí

Národním parkem Podyjí

Národní park Podyjí nabízí krásná místa a trasy, na děti však trochu kopcovaté. Níže navržené trasy vychází ze středu parku - romantické vesničky Lukov - kam již několik let jezdíme do kvalitního penzionu U Hrádku. S ohledem na krátké vzdálenosti navržených tras je možné volit i pěší turistiku (první výlet na Šobes jsme podnikli s kočárkem;-). Počítejte s tím, že mimo letní prázdniny je provoz restaurací výrazně omezen.

1. Šobes přes Nový Hrádek (asi 10 km tam, odbočka na Nový Hrádek plus 4 km)

Nejstarší moravskou vinici v záhybu řeky Dyje vynechat nesmíte. Vedle turistického zážitku ochutnáte dobrá bílá vína, které zde pěstuje Znovín (v mém známkování dopadla v létě 2012: Rulandské bílé 08 - 1, Ryzlink rýnský 07 - 2, Rulandské šedé 09 - 2). Degustační stánek mívá otevřeno celé léto za dobrého počasí. Z Lukova na Šobes vede cyklotrasa č. 48 (asi 10 km), závěr je hodně strmý. Cestou se rozhodně zastavte na zřícenině dvojhradu Nový Hrádek s krásným výhledem do údolí Dyje (odbočka 1,5 km a zpět). Na kraji vesničky Podmolí se můžete občerstvit ve stánku U Rybníka (dobré pivo, klobásy a nově i možnost degustace vín vinařství Piálek & Jäger z Nového Šaldorfu). Pojedete-li na Šobes ze Znojma, vyražte po trase č. 5000 (podrobněji viz Ze Znojma na Šobes a do Šatova).

2. Hardegg (asi 14 km tam)

Rakouské "Tvrdé vejce" je pěknou vesničkou na hranici, navštívit zde můžete místní hrad. Cesta z Lukova vede po trase č. 48, ze které odbočíte v Čížově na č. 5003. Před Čížovem chvíli poseďte u Čížovského rybníka. V Čížově můžete navštívit muzeum NP Podyjí a případně využít občerstvení U Švestků (doporučuji). Zbytek cesty je po asfaltovém povrchu bez aut s příjemným klesáním v závěru (zpět si užijete!;-). V Hardeggu je opět občerstvení. Zpět lze i po rakouské straně a Šobes, je to ale delší trasa...

3. Vranov nad Dyjí

Varianta A (do údolí Dyje, asi 16 km tam)

Z Lukova vyjeďte jako do Hardeggu, avšak pokračujte stále po trase č. 48 (v Čížově doprava do kopce), ze které v závěru odbočte na č. 5122 (tzv. Mlynářská stezka). Než se dostanete k Dyji, bude to trochu více klesat, ale na suchém povrchu při pomalém sjezdu nebezpečí nehrozí. V závěru cesty v údolí Dyje si užijte pohled na zámek Vranov. Ve Vranově nevynechte zámek a přehradu (možnost jízdy lodí, pláž atp.), o restaurace zde nouze není.

Varianta B (k přehradě, asi 18 km tam)

Vyražte do Horního Břečkova (můžete po silnici nebo po trase č. 48, ze které se vyjetí z lesa napojíte na silnici do Břečkova). Díle po č. 5007 do Lesné. V Lesné můžete navštívit muzeum motocyklů a starý větrný mlýn (v obou místech se lze i občerstvit, lepší dětský koutek je u mlýna). Z Lesné se držte po silnici 398 směr Šumná (cyklotrasa č. 48), ze které po necelém kilometru sjeďte na vedlejší cestu (hlavní odbočuje doprava, vy jeďte rovně, stále č. 48). Asi po 3 km dojedete k přehradě a po dalších 2 km k hrázi.

Dobře vaří v Lančově (4 km nad Vranovem) v hostinci na návsi (domácí kuchyně, ceny kolem 90 Kč). Paní majitelka říká, že "vaří s láskou".

 

 

Tipy na ubytování v Lukově: