Přidat vinaře
Pro lidi,
kteří rádi pijí víno
Drobečková navigace

Úvod > Jak na otevřené sklepy

Jak na otevřené sklepy

Jaro nabízí nepřeberné možnosti k návštěvě otevřených sklepů. Tedy ne jednoho sklípku, ale deseti, třiceti nebo i více sklípků a vinařských podniků současně. Je to ideální možnost jak prožít krásný víkend mezi skvělými lidmi a s dobrým vínem. A ještě se o víně dozvíte jako nikdy před tím. Pokud jste již rozhodnuti, že vyrazíte, ale nevíte, co vás čeká, čtěte dále.

Otevřené sklepy organizuje obvykle místní sdružení vinařů, obec nebo jiná zájmová organizace. Program nejčasteji začíná v sobotu kolema oběda, stačí tedy dorazit během dopoledne. Rozhodně si ale předem rezervujte ubytování, klidně i mimo obec, ve které akce probíhá (tam stejně bývá plno). Ze zkušenosti mohu doporučit městečka v okolí, například Lednici, Valtice, Mikulov nebo Znojmo. Na akci se dostanete linkovým autobusem (zřídka jej zajištuje i organizátor akce) nebo zavoláte taxi.

První navštivte stánek organizátora (obvykle někde v centru obce, v kulturním domě atp.), kde si zakoupíte "permanentku". Stojí obvykle mezi 500-1000 Kč na osobu, což sice není málo, ale v ceně je kredit na nákup vína u libovolného vinaře (200-600 Kč), neomezená konzumace vína v den akce (někdy vám vinaři nabídnou i drobné pohoštění), sklenka, mapka a nějaké propagační materiály. Takže za tři až čtyři stovky můžete neomezeně degustovat celý den a ještě si odvezete domů skleničku, pokud s sebou někde neříznete.

Důležitá je především mapka a sklenka. Na mapce jsou vyznačeny sklepy, které jsou otevřené (před nimi také bývají cedule nebo prapory). Pak se již celé odpoledne procházíte po vinařskými uličkami, navštěvujete sklípky a chutnáte, co chcete. Každý vinař má v nabídce cca 6 až 15 lahví, nejčastěji vína z loňského roku. Někdy kromě tradičních červených, bílých a dnes již i růžových můžete ochutnat speciality - bílá vína vyrobená z červených odrůd, různá cuveé (směs 2 až 3 vín - mimochodem takto se běžně vyrabí vína například ve Francii), sladká vína s vyšším obsahem alkoholu (nejen výběry z bobulí apod., ale také něco na způsob portského), vínovici nebo třeba marmeládu. Produkty s vysokým podílem alkoholu raději vynechejte, v kombinaci s ostatním vedou k rychlému konci. Večer bývá taneční zábava s cimbálovou muzikou a možností degustace dalších vín.

Na závěr ještě pár tipů:

  • Ochutnejte maximálně 40 až 50 druhů vín, pak už si to stejně nebudete pamatovat (to odpovídá 10 až 15 sklípkům).
  • Dejte si vydatný oběd a průběžně zobejte vše, co vinaři nebo stánky nabídnou (škvarky pomohou vašemu trávícímu systému vydržet déle). Na tuky nekoukejte, během dne je vychodíte.
  • Vinaři jsou milí lidé a rádi vám o víně budou vyprávět. Pokud budete milí i vy, nabídnou vám své speciality (ale pozor, mají vyšší procento alkoholu!).
  • Na akci můžete vzít i děti, ale moc si to neužijí (ty do 18ti let;-). Na druhé straně prospat se na vinici s děckem v kočátku také není špatné.
  • Dělejte si poznámky o vínech, která vám chutnají - vína si můžete okamžitě nebo druhý den dopoledne zakoupit (navíc utratíte kredit ze vstupenky).
  • Většina lidí se na těchto akcích nezruší. Můžete tedy na večer či druhý den naplánovat libovolný program.