Přidat vinaře
Pro lidi,
kteří rádi pijí víno
Drobečková navigace

Úvod > Reportáže > Blog o Velkých Bílovicích 2012

Blog o Velkých Bílovicích 2012



Když nejede Martin do Velkých Bílovic, musí Velké Bílovice k MartinoviNa sedmý ročník Velkých Bílovic (Ze sklepa do sklepa) jsem nemohl dorazit osobně. Na jedné straně mě to mrzí, byly k dispozici vína vynikajícího ročníku 2011. Na druhé straně poprvé akci nepodpořilo počasí. Přeháňky a teplota kolem 7 stupňů nenabídla to pravé moravské jaro. Ale jak mi napsal jeden vinař, nevadilo to, do sklípku totiž neprší...

Přesto mému hodnocení bez kompromisů vinaři z Velkých Bílovic neunikli. Kamarádi a tatínek mi přivezli vína domů. Celkem 48 vín od 8 vinařů čeká ve frontě na degustaci (2 zatím čekají ve Velkých Bílovicích, protože chybou na mé straně je kamarádi nevyzvedli).

A protože v dnešní době je moderní blogovat, pokusím se volnou formou o totéž. Pokud blog nedokončím, navštivte mě prosím v protialkoholické léčebně v Nechanicích. Alespoň to budu mít kousek k rodičům...;-)

Zde testovaní vinaři: Miroslav Hrabal, Karel Kachyňa, František Mádl, Jan Osička, Milan Sedlák, Petr Skoupil, Jan Zechmeister, František Zapletal (seznam vín zatím neobsahují vína testovaná v tomto blogu, doplním brzy).

Vítězná vína:

  • Hrabalovo Chardonanny (vypito 3.4.)
  • Zapletalův a Baumanův rýňák (13.4)
  • Mádlovy Sauvignony, ročník 2010 (16. a 17.4.)
  • Hrabalův Sauvignon (18.4.)
  • Skoupilovo Rulandské bílé (28.4.)
  • Skoupilovo Veltlínské zelené (5.6.)

 

Sobota 31.3.

Volal mi kamarád Broněk, ve kterém sklepě zrovna jsem. Byl jsem doma. Doporučil mi Vinařství Sedlák. Tak se těším (následující den zjistím, že Sedlákovy vína mi kamarádi nevyzvedli).

Neděle 1.4.

Přestože bylo Apríla, první várku vín jsem převzal, doma vyložil, ozdobil velikonočními rekvizitami a vyfotil (viz obrázek). Nedalo mi to a náhodně jsem vylovil z jednoho kartónu Rulandské šedé, pozdní sběr, od pana Františka Mádla. Při kropení trávníku (u nás příliš nepršelo) jsem ochutnal první půlku a při konzumaci ratatouille druhou. Víno je vynikající s projevem lipového květu, medu a jemnou hořkostí v závěru. Díky nižšímu obsahu kyselinky působí sladce. Známkuji za 1.

Pondělí 2.4.

Ptal jsem se známých, jaké mají tipy z Velkých Bílovic. Radek potvrdil Františka Mádla, Petr uvedl Milana Baumana. Od Pavla jsem na cestě z práce převzal další část dodávky. K večeři jsem sáhl po Sauvignonu, pozdní sběr, od Jana Osičky. To mi bohužel nechutnalo, přiděluji známku 3 (před rokem jsem u téhož vinaře chutnal řadu skvělých vín, tak se už těším na další vzorky). Náhradní řešení mi poskytl Milan Bauman se svým Rulandským bílým, kabinet. Pěkné víno k běžnému pití, hodnotím 2.

Úterý 3.4.

V práci to dnes nestálo za nic, o vínu nikdo nemluvil. Nicméně na Facebooku přátelé hlasovali pro Sedláka. Tak se těším, až mi ho n ěkdo přiveze... Abych vybalancoval pracovní stres, dali jsme si k večeři originál foie gras. Taková ta paštika s kachních jater, co jejich původní vlastníky nutí francouzští zemědělci žít bez pohybu a jen tloustnout; rozhodně po tom nezhubnete, ale na druhé straně zlepšují náladu...;-) S bagetou ze včera, rozpečenou v trouKachyňův muškát s rajčaty s mozzareloubě a zakápnutou olivovým olejem z Rioja. No ale od jídla tu nejsme, takže rychle k věci - k tomu jsem si troufale sáhnul do kartónů od Vinařství Hrabal a vybral Chardonnay, pozdní sběr. Informace o polosladkosti mě trochu odrazovala, ale s ohledem na foie gras jsem ji vzal. Je vynikající, všem doporučuji! Jak uvádí pa n Hrabal, přináší tóny tropického ovoce, zbytkový cukr krásně ladí s kyselinkou. Je to 1+! 

Středa 4.4.

Dnes byla naopak v práci taková legrace, že jsem si vzal něco i domů a asi si to budu užívat až do rána... A protože večeře byla nasladko, tak jsem sáhl po Tramínu červeném, pozdní sběr, od Františka Zapletala. Ale někde se stala chyba. Nebo zato může dnešní Škaredá středa. To víno je zcela bez vůně, v chuti jen slabý náznak typické tramínové kořenitosti, jinak nic a 14,5% alkoholu. Skoro mi to připomnělo koskenkorvu, kterou jsme pili v devadesátých letech;-) Takže bohužel za 3. Pevně věřím, že dalších 5 odrůd pana Zapletala nezklame, stejně jako většina jeho dřívější produkce.

Pátek 6.4.

Ranní rychločetba Pražského hřbitova mi perfektně navodila atmosféru dnešního pracovního dne. O to víc jsem se těšil domů na další ví no. Tentokrát jsem vybral, s ohledem na italskou klasiku k večeři - rajčata s mozzarelou, Muškát moravský, zemský, od Karla Kachyni. Myslím si, že aroma bazalky a muškátu se dobře doplňuje. Muškátům sice moc neholduji, ale dobře vychlazený v teplých měsících nádherně osvěží (muškátu přezdívámlimonádka a také ho tak piju;-). Tento muškát je průměrný, bez výrazné vůně, v chuti nejdříve mdlý a až později trochu kořenitý. Nicméně pro běžnou konzumaci určitě vhodný. Známkuji 2.   

Úterý 10.4.

Veltlíny z Velkých BílovicTaké jste měli tak krásné Velikonoce? Pro mě byly tak báječné, že jsem neměl čas degustovat velkobílovická vína. Za to jsem si vychut nal bílé Chateauneuf du Pape, byl proto velký důvod! Dnes jsem se zaměřil na Veltlínské zelené. A to proto, že mé holky mají veltlín rády. Vybral jsem tři rivaly - Hrabala, Mádla a Zechmeistera. Začal jsem od konce abecedy a musím přiznat, že z prvního testu jsem nadšený nebyl. Dílem proto, že já mám veltlín nejraději ve střiku. Každopádně nejvíce mi chutnal Mádl. Tak jsem zalistoval a poučil se, co to vlastně piju. Veltlínské zelené je rozšířená moravská odrůda, doma je také v Rakousku (btw mám pocit, že z grűner a veltliner nás učitel Hűbner nezkoušel;-). Obvykle má tři chutě a tři vůně - lipový květ, hořké mandle a kořenitost. S nabytými teoretickými znalostmi jsem vína projel ještě několikrát a soudím takto:

  • Zechmeisterovo zemské, alkohol 12,5% - ve vůni hořké mandle až kořenitost, chuti hořké mandle (ale chce to chvíli převalovat), známkuji 2
  • Mádlovo kabinetní, 12,5% - ve vůni svěží s lipovým květem, v chutí lipový květ, v závěru mandle, příjemná kyselinka, známkuji 1 (z toho by byl super střik!)
  • Hrabalův pozdní sběr, 12% - ve vůni jemně hořké mandle, v chuti jemně kořenitost, známkuji 2 (chybí mi plnost, kdyby mělo bubliny, bylo by docela dobrým střikem)

Pátek 13.4.

Degustovat více vín najednou je větší zábava, ale v jednom i slušné zdravotní riziko;-) Včera jsem proto vybral dva Ryzlinky rýnské, od Františka Zapletala (pozdní sběr, polosuché, 12% alk.) a Martina Baumana (pozdní sběr, polosladké - výborně vyváženo kyselinkou, 11% alk.), ale práce mi nedovolila si je dostatečně vychutnat. Tak na mě počkaly v ledničce na další den. Datum nevěštilo nic dobrého, ale přesto musím uznat, že oba jsou skvělé. Když naše dráčata usla, sedli jsme si s ženou venku na lavičku, ona čaj, já dvě sklenky plné rýňáků a začali koštovat. První byl František Zapletal, protože měl světlejší barvu, trochu jsme i zapochybovali. Ve vůni ale fantastický - mandarinky, v chuti krásně jemný, opět s tóny mandarinek a strouhaným jablkem. Poté Martin Bauman v třpitivě zlatavém odstínu. Ve vůni pomeranč až grep, v chuti grep s výraznější tříslovinou. Žena preferovala Zapletala, já Baumana. Oba mohu doporučit, oba za 1. Mimochodem, příští týden mám dovolenou, to bude koštováníčko!;-)

Ryzlinky vlašské se sousedySobota 14.4.

Dovolená, navíc sobota, seběhly se sousedovic děti s našimi a tak jsme si užili perfektní odpoledne. Máme plot pomalovaný květy, na ulici namalované koleje. Bylo jasné, že se náhodné setkání se sousedy na naší ulici (které přezdíváme Stodolní) neobejde bez vína. Navrhl jsem Ryzlink vlašský. Na velké analýzy nezbyl čas, takže jen stručné hodnocení, věřím, že ve shodě s názorem sousedů:

  • Zapletalův pozdní sběr, alk. 13%, suché, dobře voní, dobře chutná - 1
  • Osičkův pozdní sběr, 12%, suché - 2
  • Mádlův kabinet, 12,5%, suché, trochu vyšší kyselinka - 2
  • Baumanův kabinet, 12,5%, suché - 2

Pondělí 16.4.

Skoro zapomínám, že normálně tento den pracuji. Ranní idylka s dětmi, následovaná četbou Apetitu, vařením, nakupováním dětského kola a vyzvedáváním rodného listu vytvořily ideální den pro ochutnání něčeho dobrého - Sauvignonu! Sauvignon pozná každý, buď voní a chutná po kopřivách, nebo po broskvích; i když to someliéři trochu komplikují. Žena zase zkomplikovala přípravu na degustaci palačinkami k večeři. Děti je mají nejraději s nuttelou, tak jsem také neodolal. Kyselé po sladkém je dvakrát kyselé. Dopadlo to zatím takto (zítra zkusím doplnit další vzorek):

  • Mádlův kabinet (mimořádně ročník 2010), alk. 12,5%, suché, ve vůni i chutí méně zralá broskev - 1
  • Zechmeisterovo zemské, 13%, polosuché, ve vůni nepoznám nic, v chuti hořkost, ale pitelné je - 2  

Úterý 17.4.

Opět krásný den s rodinou a očekáváním dalšího Sauvignonu byl příjemně okořeněn Pálavou od Jana Osičky. Opět za to mohou sousedi - potkali jsme sousedku, tak jsme nechali děti jezdit kolmo po ulici a připili na jejich zdraví. Pálava v pozdním sběru, s 12,5% alkoholu v polosuchém provedení učebnicově nabídla tóny koření, muškátu a vanilky. Pro dokonalost ve vůni dávám 1. Sauvignon přišel na řadu u večeře, opět od Mádla, opět ročník 2010, avšak v pozdním sběru. S 12,5% alkoholu a suchém provedení nabídl vynikající angreštové tóny. Hodnotím za 1. Zdá se, že Mádl ty Sauvignony umí!

Středa 18.4.

Musel jsem přerušit dovolenou, zajet do práce a strávit den se svými šéfy - tureckým Američanem, australským Polákem a českým Slovákem. O víně jsme si nepovídali. Takže když jsem pak postavil Hrabalův Sauvignon, pozdní sběr, 13,5% alk., suchý, do konkurence s Mádlem, našel v něm hrušku (na základě analytického rozboru mé ženy, na etiketě černý rybíz a přezrálá broskev), bez skrupulí jsem ohodnotil za 1.

Výlet do práce měl i svá pozitiva - milý kolega Peter mi přivezl zapomenutá vína od Sedláka a Skoupila. Už jsou vybalena a připravena k degustaci!

Čtvrtek 19.4.

Pohodový den přinesl krásné víno - broskvově laděný Sedlákův Sauvignon, pozdní sběr, 12% alk., suchý a možná ještě o trochu lepší než Hrabalův. Za 1!

Pátek 20.4.

Přišli sousedi a trochu se nám to tu rozjelo. Výsledkem je 20 vypitých láhví vína a jedna slivovice. První byl Zechmeisterův Muller Thurgau - výborný, známkuji 1. Pak jsme se zaměřili na Rulandské šedé a docílili překvapivě dobrých výsledků - posuďte sami:

  • Test - 10x Rulandské šedéMádl, kabinet, alk. 13%, suché - 1 (hosté jej hodnotili jako nejlepší - potvrzuje to i první chutnání z 1.4.)
  • Osička, výběr z hroznů, 12,5%, polosuché  - 1
  • Kachyňa, zemské (pozdní sběr),  13%, polosuché - 2
  • Zechmeister, 13%, suché - 2
  • Zapletal, pozdní sběr, 13,5%, suché - 1
  • Sedlák, pozdní sběr, 12,5%, suché - 1
  • Hrabal, výber z hroznů, 14%, suché - 1
  • Náprava, Nový Šaldorf, ročník 2010, pozdní sběr, 13%, polosuché - 1
  • Lacina, Velké Pavlovice, ročník 2011, jakostní, 13,5%, polosuché - 1+
  • Lacina, Velké Pavlovice, ročník 2010, pozdní sběr, 12%, polosuché - 2

Také jsme ochutnali Osičkovu Pálavu, pozdní sběr, 12,5%, polosuché (2, sousedka jeho vůni přirovnala ke zmoklému psovi...), Baumanův Tramín červený, pozdní sběr, alk. 11%, polosladké (1) a řadu dalších vín, ale o tom zase až příště...;-)

Úterý 24.4.

Včera jsem naskočil do vysokého pracovního tempa, takže s pokračováním degustace do je komplikovanější. Včera jsem otevřel Chardonnay od Skoupila, dnes od Osičky. Hodnocení dodám zítra, ještě se nad tím musím zamyslet;-)

Středa 25.4.

Léto je tu! A k létu patří víno! Navíc po návratu domů jsem v kuchyni našel právě upečený domácí chléb a od oběda vepřovou kotletu pečenou dvě hodiny na rozmarýnu, petrželi a česneku. Neskutečná chuť, mám doma skvělou kuchařku! Takže na tenký plátek chleba tenký plátek kotlety zakápnutý česnekovo-bylinkovou šťávou, k tomu 3 vzorky Chardonnay a šlo se na věc. Výsledky:

  • Skoupil, pozdní sběr, alk. 12,5%, suché - těžko rozpoznám konkrétní tóny ve vůni i chuti, v chuti možná trochu odraz dubového sudu (etiketa: široké spektrum ovoce s dominancí grepu), nicméně připomíná mi pravé šampaňské, co jsem si nedávno přivezl ze Štrasburku, v ústech jej cítíte dlouho, je prostě výborné - 1 (manželce nechutná)
  • Osička, výběr z hroznů, 12%, polosuché - ve vůni tipuji ananas (žena: sladká vanilka), v chuti nepoznám žádný konkrétní ovocný tón (taková směs), v závěru hořkost, stávající se stále příjemnější, je také dobré - 1 (manželka ho umístila na druhé místo)
  • Kachyňa, zemské (ale jinak pozdní sběr), 13%, suché - voňavé, odhaduji ve vůni jablko (manželka: lipový květ, kvetoucí černý bez), v chuti totéž s přídavkem hořkosti, zase dobré - 1 (první místo od ženy)

Skoupilovo fantastické Rulandské bíléZdá se, že po šedých rulandách je tu další téměř bezchybná odrůda.

Sobota 28.4.

Včerejší večer jsem strávil na nuselské terase s příjemnými lidmi a jak jinak, hlavním tématem bylo víno (pak také zdravotnictví, důchodová reforma atd.;-). Vína byla italská, izraelská, maďarská (mimochodem vynikající Rulandské modré), francouzská, australská, jihoafrická i novozélandská. Taková cesta kolem světa mi způsobila menšíheadache. Proto jsem hledal k snídani pořádný základ a objevil další fantastické jídlo - zapečené tousty s kousky goudy, pecorina, šalotky a rajčete. Přesto chuť na víno se dostavila až po večerním zastřižení trávníku - otevřel jsemRulandské bílé, pozdní sběr, alk. 12,5%, polosladké od Skoupila, k tomu zbytek lasagne od oběda. Je fantastické, ve vůni květiny, v chuti hruška (na etiketě meruňky, broskve), 1+.

Neděle 29.4.

V Praze byl prolomen teplotní rekord z roku 1800, teplota překročila 31 stupňů. Je jasné, že v takových podmínkách nelze být zavřený doma. Ke grilované rybě jsem otevřel Sedlákovo Veltlínské zelené, kabinet, alk. 12%, suché. Bylo příjemné, jemně ovocité s mandlovou příchutí (využívajíc studium z 10.4.). Rozhodně známkuji 1. K večeři se podávaly ratatouille (recept zde), tak jsem vybral Zapletalovo Chardonnay, pozdní sběr, alk. 13%, polosuché. Opět se jednalo o krásné víno, jemné (především v chuti), s příchutí hrušky v kombinaci s širší paletou ovoce. Opět 1. Pěkný den!;-)

Sobota 5.5.

K obědu jsem otevřel na přání ženy polosladké Chardonnay od Sedláka (pozdní sběr, alk. 12%, zbytkový cukr 21g). Chutnalo (ženě velmi), odhaduji tóny jablka a trochu banánu, přesto bych si ho osobně znovu nekoupil (proto známka 2). Večer jsem vyzkoušel suchý Ryzlink rýnský od Skoupila (ročník 2010, pozdní sběr, alk. 11,5%). K večeři mi nechutnal, ale bylo to tím, že jsem mu nenechal čas na "vyvětrání". Při sledování Jackie Brownové již byl vynikající, se svěží kyselinou, pestrou ovocností, trochou hořkosti, zakončený kapkou medu. Rozhodně za 1.

Neděle 6.5.

Dnes jsme tu měli příjemnou návštěvu a tím i příležitost, jak zdegustovat více vín. Proto jsem se zamáčknutím slzy nalil zbytek vynikajícího rýňáku do rizota a uvolnil tak prostor dalším vínům. K vepřové panence jsem volil růžové, takže Sevar (kabinet) od Sedláka a Zweigeltrebe (pozdní sběr) od Laciny (i když je ze sousedních Velkých Pavlovic). Obě polosuchá, obě 11,5% alkoholu a obě velmi dobrá, takže si vysloužily 1. Pak jsem ještě doplnil polosladké Chardonnay od Zechmeistera, ale to mě nezaujalo. A protože jsem večer obětoval práci, nechám jeho hodnocení na příště. Třeba to v lednici rozdejchá...;-)

Pondělí 7.5.

Práce mi zamořila i večer, tak jej vylepšuji další láhví, tentokrát Rulandským šedým od Kachyni, provedeným v pozdním sběru (zemské), polosuché s 13% alkoholu. Nabízí tóny lipového květu a s příjemnou hořkostí v závěru. Je to 1 (a to i přesto, že 20.4. jsem udělil 2 - tehdy to bylo v hromadném testu, kde se nehledělo na detail - nechte toto víno chvíli větrat, bude dobré). A Zechmeisterovo Chardonnay? Je polosladké, 13% alkoholu, zemské, v chuti mi však stále něco vadí. Jestliže jsem Sedlákovi uštědřil 2, tak za toto jsem chtěl udělit 3. Ale možná jen proto, že sladší vína obvykle nemusím. Manželka se přimluvila a výsledkem je 2;-)

Úterý 8.5.

Věřím, že jste si Den osvobození pořádně užili. Já jsem musel dopoledne do práce, ale byla legrace - nejdříve mi volal jeden z šéfů (turecký Američan), že si chce dát někde kafe a že je zavřeno (nevěděl, že nepracujeme), pak jsem vzal do práce kluky, kterým se tam enormně líbilo, malovali si, točili se v křesle, hráli hry...;-) Odpoledne jsme měli fajn návštěvu, takže vína přece jen trochu proteklo. První byl Zapletalův Aurelius, pozdní sběr, polosladký, hodnocen za 1, druhé byloVeltlínské zelené od Baumana, kabinet, které se příliš nepovedlo, takže za 3, a pak další veltlín od Osičky v pozdním sběru, který byl naopak velmi dobrý - 1. Dnešní program i kvalita vín připomínala současné počasí - chvíli prší a pak je zas hezky.

Neděle 27.5.

Utekly téměř tři týdny, než jsem se opět vrátil k víno-blogu. Mezi tím jsem načerpal nové tipy v Blatnici pod sv. Antoníčkem, která se díky kamarádům i slunnému počasí velmi povedla. Včera jsem otevřel dvě skvělá vína z Bílovic, konkrétně Hrabalovu Frankovku rosé, pozdní sběr, suché, alk. 13%, které vychlazené skvěle doplnilo grilovanou pražmu. Druhé, Muškát moravský od Sedláka, kabinet, polosuché, alk. 12%, jsem si nabídl k večeři, rajčatům s mozzarelou a domacím chlebem. Podvečerní atmosféra i víno se tak doplnily, že jsem pravděpodobně vytvořil rekord v pití vína na čas. Oběma dávám 1.

Dnes jsem provedl inventuru vín zbývajících k degustaci a zjistil, že jich je již jen jedenáct. Teším se na Ivou zvolený Mádlův Modrý portugal, který bych rád doplnil speciální verzí boloňské omáčky...

Pondělí 28.5.

Včera jsem do svíčkové nalil Osičkův Ryzlink vlašský (hodnocen 14.4. - měl jsem dvě láhve;-) a kupodivu mi zbytek docela zachutnal... Svíčková pak dětem šmakovala ještě víc! Nicméně dnes je pondělí a k salátu s ředkvičkami a kefírem jsem otevřel Zechmeisterův Zweigeltrebe klaret, zemské, polosuché, alk. 12,5%. Žena po nekompatibilní veřeři prohlásila, že Hrabalova Frankovka rosé byla v sobotu chutnější, nicméně já dávám lepší 2 (chutná příjemně jemně, barva krásná, světle růžová; změnil bych ale láhev - zelená k růžovému...).

Mádlův Modrý portugalČtvrtek 31.5.

Ve středu jsem sáhl po Pálavě od Kachyni, zemské (dle cukernatosti odpovídá výběru z hroznů), polosuché, alk. 13%. Byla krásná, voňavá po muškátu, kořenitá s nízkých obsahem kyseliny. Rozhodně uděluji 1. Dnes jsem otevřel Modrý portugal od Mádla, jakostní, suché, alk. 12%. Část skončila v boloňské omáčce (jak jsem plánoval již v neděli;-), kterou jsem zkoušel naladit na rozmarýn. Vůni rozmarýnu jsem sice nepřenesl, ale i tak tagliatelle s boloňskou a parmazánem byly skvělé. A Modrý portugal také, byl fajnově jemný, ovocný, také za 1.

Úterý 5.6.

V sobotu jsem otevřel poslední dvě Veltlínské zelené a obě byly skvělé. Kachyňovo zemské, suché, alk. 12,5%, vonělo i chutnalo lipovým květem s přechodem do hořkosti (mandlí, jak praví literatura). Udělil jsem 1. Skoupilův pozdní sběr, polosuchý, alk. 12%, nabídlo květovou vůni a v chuti jemné ovocné tóny, které se proměnily v tóny tropického ovoce a medu. Toto je nejlepší veltlín, který jsem kdy pil! 1+.

Čtvrtek 7.6.

Dnes to byl vynikající Sauvignon od Skoupila. Parametry: pozdní sběr, polosuché, alk. 12%, líbezná broskvová chuť. Známka: 1.

Sobota 9.6.

Odrůda Sevar je nová a zatím příliš neznámá - pochází ze Svatovavřineckého, je však plnější ve vůni i barvě. Tento den jsem otevřel jedno z posledních vín tohoto blogu - Sevar od Kachyni. Jedná se o zemské víno (na úrovni pozdního sběru), suché, alk. 12,5%. Ve vůni a chuti mají být u této odrůdy tóny květin a lesního ovoce. Myslím si, že nějaké ostružiny jsem našel...;-) Je dobré, težko jej však hodnotím, je to druhý Sevar v mém životě. Hodnotím konzervativně - 2. Potenciál tato odrůda určitě má. Mimochodem Sevar obsahuje hodně barviva, krásně obarvuje hovězí...

Čtvrtek 14.6.

Jde se do finále! Měli jsme návštěvu - rodiče, došlo na grilování domácích hamburgerů s bylinkovým máslem a k tomu se nesmírně hodilo otevřit poslední červené víno - Zweigeltrebe Barrique od Hrabala. Bylo v ročníku 2009, jakostní, 13,5% alk. Ve vůni jsem kromě ovocných tónů vnímal i kouřové, což k barrique patří. V chuti prakticky stejně, tipnul bych si, že ty ovocné tóny připomínaly méně zralé (kyselejší) ostružiny, barriquové hořkosti však bylo až příliš, myslím si. Takže známkuji 2.

Poslední dvě bílá byla shodné odrůdy - Tramín červený, obě v pozdním sběru s vyšším zbytkovým cukrem - polosladká. První od Baumana (11% alk.), druhé od Skoupila (12,5% alk.). Ptal jsem se táty, mámy a ženy, jak jim chutnají. Na mé stupnici 1-3 dostali obě vína samé jedničky. Žena k Baumanově tramínu dodala, že je jemné s chutí medoviny, ve vůni "nic, jen jemné tóny". Skoupil nabídl ve vůni med s citrónem, v chutí kořenitost a silná medovina. A protože byla sladká, dostala ode mě obě 2;-)

Na závěr se také sluší vyhodnotit vítěze. Je to ale obtížné, protože řadu vinařů jsem znal z minulosti, takže jsem vybíral od těch, kde mi již dříve chutnalo. Prakticky všichni dostali nějakou jedničku. Statisticky nejúspěšnější byli: Mádl, Zapletal, Skoupil a Sedlák - všichni dostali 5 jedniček z 6 možných. Cenově nejpřijatelnější  z uvedených je Zapletal (průměrná cena z láhev je 133 Kč, vše v pozdním sběru) a poté Mádl (139 Kč, vše kabinet nebo pozdní sběr). Nejlepší vína jsou uvedena na začátku blogu.

Takže přátelé, co jste se dočetli až sem, musím přiznat, že takto veřejně degustovat (někdo to nazývá chlastáním), bylo někdy pěkné, někdy otravné (záleželo na víně a atmosféře) a někdy i únavné (záleželo na vypitém objemu). Každopádně motivace (možná závislost) mi vydržela až dokonce. Doufám, že vás to alespoň trochu pobavilo a možná inspirovalo k nákupu nějaké té dobré láhve vína. Úspechem také je, že stále nejsem na pobytu v léčebně v Nechanicích.